Hrvatska industrija videoigara svoje je prve profesionalne korake uzela 1990-ih godina, a posljednjih godina primjećuje se eksponencijalni rast.

Trenutno postoji preko 180 službeno registriranih proizvođača videoigara u Republici Hrvatskoj, koji variraju od start-up poduzeća, VR / AR studija do proizvođača koji imaju značajan međunarodni portfolio iza sebe.

Pored proizvođača videoigara postoje mnoge organizacije, projekti i tvrtke koji su ključni dionici u hrvatskoj industriji videoigara.

Games Croatia Partneri projekta


Hrvatski audiovizualni centar

Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) je pokrenuo projekt Games Croatia. HAVC je javna ustanova koja se bavi poticanjem proizvodnje audiovizualne djelatnosti i promicanjem audiovizualne kulture. Rad Centra opisan je Nacionalnim programom audiovizualnog stvaralaštva – strateškim dokumentom u kojem se opisuju ciljevi koje Centar provodi i ostvaruje za vrijeme mandata aktualnog ravnatelja. Sredstva za rad Centra i provedbu Nacionalnog programa osiguravaju se iz državnog proračuna te iz dijela ukupnog godišnjeg bruto-prihoda ostvarenog obavljanjem audiovizualnih djelatnosti.

Od 2021. godine HAVC potiče i izradu videoigara kroz Javni poziv za razvoj i proizvodnju videoigara. Industrija videoigara je važan dio kulturne i kreativne industrije u Republici Hrvatskoj.

Trenutno je službeno registrirano preko 180 proizvođača videoigara u Republici Hrvatskoj koji sa svojim projektima pridonese razvoju domaće audiovizualne industrije.

Za više informacija posjetite web-stranicu www.havc.hr 

Klaster hrvatskih proizvođača videoigara

Klaster hrvatskih proizvođača videoigara je nevladina organizacija koja okuplja hrvatske proizvođače videoigara, izdavače, medije, organizatore događanja, obrazovne ustanove i sve druge tvrtke ili organizacije koje su dio hrvatske game dev industrije.

Misija Klastera je voditi raspravu o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti razvoja videoigara u Hrvatskoj. Želimo da Hrvatska ojača svoju međunarodnu reputaciju destinacije za razvoj videoigara stvaranjem okruženja koje omogućuje održiv rast i velikim i malim studijima.

Umrežavanje

Okupiti prave ljude ponekad iziskuje najviše posla. U Klasteru ćete imati priliku upoznati druge kolege iz industrije koji će vam rado pomoći dijeleći svoja iskustva.

Učenje

Učite na uspjesima i neuspjesima drugih članova, upoznajte nove vršnjake iz industrije i potražite pomoć s raznim pitanjima o razvoju videoigara.

Utječući

Neka se tvoj glas čuje! Klaster redovito raspravlja o razvoju politike sa svim relevantnim dionicima kako bi ojačao poziciju industrije videoigara u Hrvatskoj.

Istraživanje

Industrijsko istraživanje podupire razvoj hrvatske industrije videoigara; pruža podatke za nove prijedloge politika, napore lobiranja i opću komunikaciju sa širom publikom.

Reboot

Reboot je medijski i event brand koji već 11 godina prati, razvija i stvara gaming kulturu.

Već više od desetljeća Rebootova glavna misija je razvijanje gaming kulture u Hrvatskoj te isticanje važnosti domaće industrije videoigara. Organizatori su jednog od najvećih gaming sajmova i festivala u Europi te dvije međunarodne konferencije koje se održavaju u Dubrovniku i Banffu. S medijske strane putem časopisa, weba, YouTubea, ekskluzivnih digitalnih evenata i društvenih mreža kontinuirano prate svjetsku i domaću industriju videoigara oko koje su još uvijek iznimno strastveni.

Reboot Develop Blue and Red

Reboot Develop Blue i Red dvije su međunarodne konferencije koje se održavaju u Dubrovniku i Banffu. Redefinirale su svjetsku event scenu u industriji videoigara istovremeno konceptualizirajući pravo značenje „boutique“ konferencije.

Reboot InfoGamer

Nakon devet uspješnih izdanja, Reboot InfoGamer se pozicionirao kao jedan od najvećih Europskih gaming sajmova i festivala. U 2024. godini, nakon nekoliko godina održavanja manjih eventova pod imenom Reboot Games Weekend, Reboot InfoGamer je u svom povratničkom izdanju privukao više od 50,000 posjetitelja.

Reboot Media

Iako je Rebootu tek 11 godina, njegov tim se sastoji od autora s više od tri desetljeća iskustva u gaming novinarstvu. Preko svakodnevnog praćenja vijesti, recenzija, najava, analiza i kolumni te kreiranje digitalnog medijskog sadržaja, Reboot je važan dio prošlosti, sadašnjosti i budućnosti domaćeg gaming novinarstva.

Hrvatski eSport Savez

HeSS (Hrvatski eSport Savez) je savez esport klubova i udruga koji okupljaju ljubitelje elektroničkih igara i natjecanja.

Ciljevi Saveza su okupljanje svih Udruga čiji su ciljevi okupljanje ljubitelja elektroničkih igara, najtjecanja te organiziranje natjecanja i turnira, promocija esporta, podizanjes svijesti o utjecaju video igara na populaciju posebno mlađe dobi, a čije je sjedište i područje djelovanja na području Republike Hrvatske.

Djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi su:

  • organiziranje i sudjelovanje na turnirima ljubitelja elektroničkih igara;

  • organiziranje i sudjelovanje na natjecanjima ljubitelja elektroničkih igara;

  • edukacija o pozitivnim i negativnim utjecajima igranja video igara;

  • standardizacija okvira za organizaciju natjecanja ljubitelja elektroničkih igara (esporta);

  • sustavno i permanentno praćenje važećih propisa vezanih za pitanje elektroničkih igara.

PISMO - Gaming Inkubator

JEDINI HRVATSKI GAMING INKUBATOR – PISMO powered by A1

Poduzetnički inkubator Sisačko-moslavačke županije (PISMO) specijaliziran je za gaming industriju i predstavlja jedinstveno mjesto gdje ljubav prema videoigrama postaje ozbiljan posao. Smješten u Novskoj na površini od 2 tisuće kvadratnih metara, inkubator PISMO pruža korisnicima mogućnost poslovanja uz značajno smanjenje troškova, stvarajući poticajno poslovno okruženje u kojem poduzetnici i obrtnici mogu ostvariti sinergiju, razmjenjivati iskustva te razvijati nove poslovne ideje. Trenutačno u PISMO-u djeluje više od 80 start-upova, koji osim prostora koriste i širok spektar usluga te opreme koja im je na raspolaganju. Inkubator je izgrađen uz podršku Europske unije, a vrijednost projekta iznosi oko 3,2 milijuna eura. Otvoren je 2019. godine, a već sljedeće godine proglašen je najboljim hrvatskim EU projektom. Upravljanje inkubatorom povjereno je Razvojnoj agenciji Sisačko-moslavačke županije SIMORA.

U PISMO-u se učenje i zarada spajaju kroz edukativne programe koji u samo šest mjeseci omogućuju stjecanje vještina rada u programima Blender i Unity, čime se generira nova stručna radna snaga za razvoj videoigara. Edukacije se provode u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, što znači da polaznici tijekom učenja primaju i plaću. Dosad je više od 300 osoba educirano za rad u gaming industriji. Zbog uspješno uspostavljenog ekosustava, programeri posao pronalaze u postojećim tvrtkama unutar inkubatora ili pokreću vlastita poduzeća uz potporu od 15 tisuća eura. Kako se gaming razvija tako i PISMO prilagođava svoje edukacije, pa u ponudi ima i učenje rada u Unreal Engineu 5.

Studio za fotogrametriju, motion capture studio, virtual reality oprema, glazbeni studio, oprema za streamanje, samo su dio ponude koju posjeduje inkubator PISMO, a dostupna je svima zainteresiranima.

PISMO nije samo mjesto za rad, već i za druženje te učenje. Stoga, često organizira meet UP-ove, konferencije, game jam natjecanja te kampove za djecu i mlade. Inkubator također prima posjetitelje i iz različitih dijelova svijeta te rado dijeli svoje iskustvo i znanje s drugima!