Hrvatska industrija videoigara svoje je prve profesionalne korake uzela 1990-ih godina, a posljednjih godina primjećuje se eksponencijalni rast.

Trenutno postoji preko 180 službeno registriranih proizvođača videoigara u Republici Hrvatskoj, koji variraju od start-up poduzeća, VR / AR studija do proizvođača koji imaju značajan međunarodni portfolio iza sebe.

Pored proizvođača videoigara postoje mnoge organizacije, projekti i tvrtke koji su ključni dionici u hrvatskoj industriji videoigara.

Games Croatia Partneri projekta


Hrvatski audiovizualni centar

Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) je pokrenuo projekt Games Croatia. HAVC je javna ustanova koja se bavi poticanjem proizvodnje audiovizualne djelatnosti i promicanjem audiovizualne kulture. Rad Centra opisan je Nacionalnim programom audiovizualnog stvaralaštva – strateškim dokumentom u kojem se opisuju ciljevi koje Centar provodi i ostvaruje za vrijeme mandata aktualnog ravnatelja. Sredstva za rad Centra i provedbu Nacionalnog programa osiguravaju se iz državnog proračuna te iz dijela ukupnog godišnjeg bruto-prihoda ostvarenog obavljanjem audiovizualnih djelatnosti.

Od 2021. godine HAVC potiče i izradu videoigara kroz Javni poziv za razvoj i proizvodnju videoigara. Industrija videoigara je važan dio kulturne i kreativne industrije u Republici Hrvatskoj.

Trenutno je službeno registrirano preko 180 proizvođača videoigara u Republici Hrvatskoj koji sa svojim projektima pridonese razvoju domaće audiovizualne industrije.

Za više informacija posjetite web-stranicu www.havc.hr 

Klaster hrvatskih proizvođača videoigara

Klaster hrvatskih proizvođača videoigara je nevladina organizacija koja okuplja hrvatske proizvođače videoigara, izdavače, medije, organizatore događanja, obrazovne ustanove i sve druge tvrtke ili organizacije koje su dio hrvatske game dev industrije.

Misija Klastera je voditi raspravu o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti razvoja videoigara u Hrvatskoj. Želimo da Hrvatska ojača svoju međunarodnu reputaciju destinacije za razvoj videoigara stvaranjem okruženja koje omogućuje održiv rast i velikim i malim studijima.

Umrežavanje

Okupiti prave ljude ponekad iziskuje najviše posla. U Klasteru ćete imati priliku upoznati druge kolege iz industrije koji će vam rado pomoći dijeleći svoja iskustva.

Učenje

Učite na uspjesima i neuspjesima drugih članova, upoznajte nove vršnjake iz industrije i potražite pomoć s raznim pitanjima o razvoju videoigara.

Utječući

Neka se tvoj glas čuje! Klaster redovito raspravlja o razvoju politike sa svim relevantnim dionicima kako bi ojačao poziciju industrije videoigara u Hrvatskoj.

Istraživanje

Industrijsko istraživanje podupire razvoj hrvatske industrije videoigara; pruža podatke za nove prijedloge politika, napore lobiranja i opću komunikaciju sa širom publikom.

Reboot

Reboot je medijski i event brand koji već 11 godina prati, razvija i stvara gaming kulturu.

Već više od desetljeća Rebootova glavna misija je razvijanje gaming kulture u Hrvatskoj te isticanje važnosti domaće industrije videoigara. Organizatori su jednog od najvećih gaming sajmova i festivala u Europi te dvije međunarodne konferencije koje se održavaju u Dubrovniku i Banffu. S medijske strane putem časopisa, weba, YouTubea, ekskluzivnih digitalnih evenata i društvenih mreža kontinuirano prate svjetsku i domaću industriju videoigara oko koje su još uvijek iznimno strastveni.

Reboot Develop Blue and Red

Reboot Develop Blue i Red dvije su međunarodne konferencije koje se održavaju u Dubrovniku i Banffu. Redefinirale su svjetsku event scenu u industriji videoigara istovremeno konceptualizirajući pravo značenje „boutique“ konferencije.

Reboot InfoGamer

Nakon devet uspješnih izdanja, Reboot InfoGamer se pozicionirao kao jedan od najvećih Europskih gaming sajmova i festivala. U 2024. godini, nakon nekoliko godina održavanja manjih eventova pod imenom Reboot Games Weekend, Reboot InfoGamer je u svom povratničkom izdanju privukao više od 50,000 posjetitelja.

Reboot Media

Iako je Rebootu tek 11 godina, njegov tim se sastoji od autora s više od tri desetljeća iskustva u gaming novinarstvu. Preko svakodnevnog praćenja vijesti, recenzija, najava, analiza i kolumni te kreiranje digitalnog medijskog sadržaja, Reboot je važan dio prošlosti, sadašnjosti i budućnosti domaćeg gaming novinarstva.

HU-IZ-VI

Cilj Hrvatske udruge izrađivača videoigara (HU-IZ-VI) je udruživanje i jačanje izrađivača videoigara, njihova promocija na području Republike Hrvatske, izrada videoigara koje su gejmificirane i prilagođene potrebama tržišta, a usmjerene i namijenjene svim osobama, te pružanje usluga od općeg interesa za opće dobro.

Djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi Hrvatske udruge izrađivača videoigara su izdavanje računalnih igara, izdavanje ostalog softvera, proizvodnja filmova, video filmova i televizijskog programa, djelatnosti snimanja zvučnih zapisa i izdavanja glazbenih zapisa, računalno programiranje, ostale uslužne djelatnosti u vezi s informacijskom tehnologijom i računalima, ostalo istraživanje i eksperimentalni razvoj u prirodnim, tehničkim i tehnološkim znanostima, istraživanje i eksperimentalni razvoj u društvenim i humanističkim znanostima, specijalizirane dizajnerske djelatnosti, fotografske djelatnosti, pomoćne uslužne djelatnosti u obrazovanju, kreativne, umjetničke i zabavne djelatnosti, izvođačka umjetnost, pomoćne djelatnosti u izvođačkoj umjetnosti, umjetničko stvaralaštvo, djelatnosti zabavnih i tematskih parkova, ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti (organiziranje događanja vezano uz gaming industriju), volonterstvo, razvoj civilnog društva, razvoj lokalne zajednice, socijalno poduzetništvo, promicanje razvoja socijalnog poduzetništva, suzbijanje i zaštita od diskriminacije, ravnopravnost spolova, suzbijanje rasne diskriminacije, zaštita prava djece, zaštita prava mladih, zaštita prava osoba s invaliditetom, vjerska prava i slobode, zaštita prava nacionalne manjine, razvoj i promicanje odgoja i obrazovanja, cjeloživotno učenje i obrazovanje odraslih, potpora obrazovanju djece i mladih s posebnim potporama, odgoj i obrazovanje za zaštitu i promicanje ljudskih prava, socijalna pomoć i podrška, pomoć i podrška djeci, pomoć i podrška mladima, pomoć i podrška osobama u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, pomoć i podrška nezaposlenima, humanitarna pomoć, pomoć žrtvama prirodnih katastrofa, psihosocijalna pomoć u kriznim situacijama.

Hrvatski eSport Savez

HeSS (Hrvatski eSport Savez) je savez esport klubova i udruga koji okupljaju ljubitelje elektroničkih igara i natjecanja.

Ciljevi Saveza su okupljanje svih Udruga čiji su ciljevi okupljanje ljubitelja elektroničkih igara, najtjecanja te organiziranje natjecanja i turnira, promocija esporta, podizanjes svijesti o utjecaju video igara na populaciju posebno mlađe dobi, a čije je sjedište i područje djelovanja na području Republike Hrvatske.

Djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi su:

  • organiziranje i sudjelovanje na turnirima ljubitelja elektroničkih igara;

  • organiziranje i sudjelovanje na natjecanjima ljubitelja elektroničkih igara;

  • edukacija o pozitivnim i negativnim utjecajima igranja video igara;

  • standardizacija okvira za organizaciju natjecanja ljubitelja elektroničkih igara (esporta);

  • sustavno i permanentno praćenje važećih propisa vezanih za pitanje elektroničkih igara.

PISMO - Gaming Inkubator

JEDINI HRVATSKI GAMING INKUBATOR – PISMO powered by A1

Poduzetnički inkubator Sisačko-moslavačke županije (PISMO) specijaliziran je za gaming industriju i predstavlja jedinstveno mjesto gdje ljubav prema videoigrama postaje ozbiljan posao. Smješten u Novskoj na površini od 2 tisuće kvadratnih metara, inkubator PISMO pruža korisnicima mogućnost poslovanja uz značajno smanjenje troškova, stvarajući poticajno poslovno okruženje u kojem poduzetnici i obrtnici mogu ostvariti sinergiju, razmjenjivati iskustva te razvijati nove poslovne ideje. Trenutačno u PISMO-u djeluje više od 80 start-upova, koji osim prostora koriste i širok spektar usluga te opreme koja im je na raspolaganju. Inkubator je izgrađen uz podršku Europske unije, a vrijednost projekta iznosi oko 3,2 milijuna eura. Otvoren je 2019. godine, a već sljedeće godine proglašen je najboljim hrvatskim EU projektom. Upravljanje inkubatorom povjereno je Razvojnoj agenciji Sisačko-moslavačke županije SIMORA.

U PISMO-u se učenje i zarada spajaju kroz edukativne programe koji u samo šest mjeseci omogućuju stjecanje vještina rada u programima Blender i Unity, čime se generira nova stručna radna snaga za razvoj videoigara. Edukacije se provode u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, što znači da polaznici tijekom učenja primaju i plaću. Dosad je više od 300 osoba educirano za rad u gaming industriji. Zbog uspješno uspostavljenog ekosustava, programeri posao pronalaze u postojećim tvrtkama unutar inkubatora ili pokreću vlastita poduzeća uz potporu od 15 tisuća eura. Kako se gaming razvija tako i PISMO prilagođava svoje edukacije, pa u ponudi ima i učenje rada u Unreal Engineu 5.

Studio za fotogrametriju, motion capture studio, virtual reality oprema, glazbeni studio, oprema za streamanje, samo su dio ponude koju posjeduje inkubator PISMO, a dostupna je svima zainteresiranima.

PISMO nije samo mjesto za rad, već i za druženje te učenje. Stoga, često organizira meet UP-ove, konferencije, game jam natjecanja te kampove za djecu i mlade. Inkubator također prima posjetitelje i iz različitih dijelova svijeta te rado dijeli svoje iskustvo i znanje s drugima!